رنگینک

کودک و نوجوان

چگونه اختراع کنیم ؟

گاهی ممکن است فکر کنیم ، همه چیزهایی که می شد اختراع شود ، تا حالا اختراع شده اند و دیگر چیزی نمانده که بخواهیم اختراع کنیم .

اما در واقع اینطور نیست . مثلا در زمان ادیسون مردم خانه هایشان را با نور شمع و چراغ نفتی روشن می کردند . اگر او فکر می کرد ، وسیله روشنایی اختراع شده و برای روشن کردن خانه چیزی نمانده که او اختراع کند ، شاید هرگز موفق به اختراع لامپ روشنایی نمی شد !

 پس بیایید در مورد اختراع کردن چند نکته مهم را مرور کنیم .

مخترعان چه جور آدمهایی هستند ؟

 * آنها نسبت به همه چیز کنجکاو هستند و دوست دارند از همه چیز سر در بیاورند .

* مخترعان برای یک مسئله راه حلهای گوناگونی می اندیشند، سپس بهترین آنها را انتخاب می کنند و آن قدر راه حل را دنبال می کنند تا به نتیجه برسند.

* مخترعان همیشه از خود می پرسند :"یک چیز چگونه کار می کند ؟" و " چه طور می توان آن را کاملتر کرد.

چند نکته درباره اختراع:

 *خیلی از اختراعات جدید ، در واقع از تکمیل کردن اختراعات قبلی به وجود می آیند. مثلا، اول گرامافون اختراع شد و بعد ها تبدیل شد به ضبط صوت .حتما می دانید بعد از ضبط صوت چه چیزهایی اختراع شد و شاید حدس بزنید که دستگاههای پخش صوت تا کجاها پیش خواهند رفت.

* کلید اختراع " خلاقیت است "

*اختراع کردن هم مثل هر چیز دیگری ، راه و روش خاصی دارد.

 آنچه یک مخترع بایدانجام دهد:

 * باید به چیزهایی فکر کنید که مورد نیاز مردم است . مثلا ادیسون فکر کرد : مردم به یک وسیله روشنایی نیاز دارند که دود نکند و روشنایی بیشتری داشته باشد.

* افکارش را دائم در ذهن خود مرور کند و با مراجعه به کتابخانه ها و مجلات و مشورت با افراد صاحب نظر ، به دنبال عملی کردن افکارش باشد.

* از طریق آزمایش و حتی خیال پردازی ، تمام جوانب کار را بررسی کند.

* پشتکار داشته باشد ، واقع بین باشد و زود دلسرد نشود .

*نتیجه های افکار و اندیشه های خود را یادداشت کند.

*ابتکار داشته باشد و نگذارد اصول پذیرفته شده فعلی ، او را محدود کنند. مثلا در زمان ادیسون همه می دانستند که اگر یک سیم زیاد داغ شود، می سوزد و پس از یک لحظه روشنایی، سریع از بین می رود. اما ادیسون فکر کرد ، این اکسیژن هوا ست که باعث سوختن سیم می شود. بنابراین ، با ابتکار خود ، هوای داخل لامپ خالی کرد و توانست از سیم داغ بدون این که بسوزد روشنایی بگیرد . از آن زمان به بعد ؛، انواع دیگری از لامپ اختراع شدند. آیا آن ها را می شناسید ویا با طرز کارشان آشنا هستید؟

چند جمله از ادیسون:

 * من موفقیت خودم را 99 درصد مدیون پشتکارم و 1 درصد

 مدیون هوش و معلوماتم هستم.

* هرگز به وسیله ای دست نزدم مگر اینکه دلم می خواست

آن را تکامل ببخشم .

* اول می گردم ببینم دنیا به چه چیزی نیاز دارد ، سپس

 سعی می کنم آن را اختراع کنم.

* لامپ برقی را آنقدر ارزان خواهم کرد که فقط

ثروتمندان بتوانند شمع روشن کنند.

( توجه داشته باشید ، زمای که همه شمع روشن می کردند ، گفتن این حرف ، ادعای بزرگی بود.)

* من همه موفقیت خود را مدیون این هستم که در محل کار

 خود ساعت نداشتم و متوجه گذر زمان نمی شدم.

* هر موفقیت و پیشرفتی از تفکر سر چشمه می گیرد.

 ازادیسون چه چیزهایی می توانیم یاد بگیریم ؟

 *او هیچ وقت تنها به خودش متکی نبود و درباره چیزهایی که نمی دانست ، همیشه با افراد صاحب نظر ، مشورت می کرد.

* او شکست را چیز بدی نمی دانست و می گفت:" با هر شکست ، یکی از راههایی را که به موفقیت ختم نمی شود ، کشف می کنم و یک قدم به موفقیت نزدیکتر می شوم "

* او از سواد خوبی برخوردار بود . با این که فقط سه سال به مدرسه رفت ، اما در طول زندگیش هیچ وقت دست از آموختن برنداشت. همیشه تحقیقات جدید درباره نیروی الکتریسته را مطالعه می کرد او کتابخانه بزرگی برای خودش درست کرده بود.

*او برای حل مشکلات ، همیشه از معلوم به مجهول می رسید .مثلا بعد از اختراع تلگراف با خود فکر می کرد ، حالا که می توان صدای بوق مانند تلگراف را از طریق سیم منتقل کرد . صدای آدمها را نیز می توان به جریان الکتریکی تبدیل کرد و برعکس. آن قدر فکر کرد تا این که دستگاه گرامافون را اختراع کرد و توانست صدای آدمها را به جریان الکتریکی تبدیل و روی صفحه گرامافون ضبط کند.

آیا با اصول کار گرامافون و ضبط صوت آشنا هستید ؟ بهتر است در این باره از معلم علوم خود صحبت کنید.

پیشنهاد ما به شما:

 از شما دعوت می کنیم ، به وسایل و اشیای پیرامون خودتان با دقت بیشتری نگاه کنید.آیا نمی توان آنها را بهبود بخشید؟مثلا به مداد و پاک کنی که در اختیار دارید بیندیشید. آیا نمی توان مدادها و پاک کنهای بهتری ساخت؟

ما منتظر نتیجه کنجکاوی های شما هستیم . فکر کنید آیا چیزی هست که هنوز اختراع نشده باشد؟ شاید بعضی از پیشنهادها خنده دار به نظر برسند، اما عیبی ندارد ، برای ما بنویسید حتی اگریک گوشت کوب تمام اتوماتیک باشد !

یادتان باشد، هیچ کس از ابتدا ، مخترع به دنیا نیامده است حتی ادیسون! همچنین باید بدانیم که برای خدمت به هم نوعان خودمان فقط یک عمر وقت داریم!

راستی ، یک عمر یعنی چقدر ؟ طول عمر هر چقدر که با شد ، خیلی کم است  باید عجله کرد، باید فکر کرد . برای عجله کردن و فکر کردن هم فقط یک عمر وقت داریم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم آذر ۱۳۸۸ساعت 12:5  توسط کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فریمان  |